Најновији чланци  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 54 guests and no members online

   
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: СТРАНАЧКА КАСИЦА ПРАСИЦА

СТРАНАЧКА КАСИЦА ПРАСИЦА 24 Oct 2014 21:42 #1156

  • bolen
  • bolen's Avatar
Vesna Pešić 23/10/2014

STRANAČKA KASICA PRASICA

Rebalansom budžeta će se smanjiti plate i penzije. U javnom sektoru plate se linearno smanjuju za 10 posto (sem onih najnižih). Kad se kaže „javni sektor“, ne misli se samo na „partijske drugare“ koji ne rade ništa, nego i na nastavnike, lekare, medicinske sestre – sve one koji mukotrpno rade za male plate, najniže u regionu. I penzije će se smanjivati progresivno i prilično drastično. Uz ove mere, koje će ugroziti elementarne potrebe građana i njihovih porodica, vlada je pre njih morala da očisti budžet od svih suvišnih rashoda. A ostali su i takvi budžetski rashodi, oni čisto rasipnički, koji su morali biti izbačeni čak i da nije došlo do smanjivanja plata i penzija.
Reč je o budžetskom finansiranju političkih stranaka, koje je eksplodiralo istim ovim rebalansom budžeta kojim će se smanjiti plate i penzije. Od prvog zakona o finansiranju političkih stranaka (stupio na snagu 1. januara 2004), budžetska sredstva za ovu stavku su bila prilično izdašna. Po tom zakonu, stranka je za prvog poslanika dobijala milion dinara mesečno, a za svakog sledećeg je iznos smanjivan. Male stranke sa po jednim poslanikom, čije organizacije gotovo da ne postoje, svakog meseca su za tog jednog poslanika dobijale na poklon od građana milion dinara. Stranke sa većim brojem poslanika plivale su u parama, a da ne pominjemo tajno (tajkunsko) finansiranje vođe lično i stranaka, što je opstalo do dana današnjeg.
Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti (stranaka) koji je usvojen 2011. godine, budžetsko izdvajanje za političke stranke je bez ikakvog razloga i opravdanja duplirano. Naime, procenat od 0,15 koji je tim zakonom određen da pripadne strankama, ne obračunava se u odnosu na budžetske prihode – nego rashode. Kako su rasli rashodi (prihodi se smanjivali), tako se sve više para slivalo u partijske kase.[1] Upravo sada, kada se građanima smanjuje i ono malo crkavice, a i socijalna pomoć koja treba da se „odradi“, strankama će se rebalansom budžeta isplatiti 5 miliona evra! U ovoj godini strankama je trebalo da pripadne 1.293.600.000 dinara, a rebalansom će dobiti 1.941.428.000 dinara, što je za 647,8 miliona dinara više.
Premijer Vučić kaže da je zakon donela DS, pa će stranke dobiti toliko para koliko su zločesti „prethodnici“ strankama zakonom omogućili. On kaže i to da je DS mislila da će ostati na vlasti, pa je računala da će svoju kasu izdašno napuniti. Ali eto, desilo joj se da vlast izgubi, pa je napunila kasu SNS-a.
Izgleda da ni „štedljivoj“ vlasti ova raskoš nije teško pala. Parice će lepo primiti, a prethodnike kuditi. Što taj zakon plemeniti SNS nije promenio čim su najavljene mere štednje? Mogla je biti i suspendovana ova enormna isplata strankama, dok se zakon ne promeni. Ovako je ispalo da se na građanima štedi, a na strankama rasipa. Smanjivati plate i penzije, a povećavati budžetsku apanažu političkim strankama za 5 miliona evra može samo neko kome je obraz tvrd kao đon.
Ali premijer Vučić nije taj slučaj. On je u svom futurističkom maniru obećao: promenićemo taj zakon. Obraz je čist u futuru, a pare će u sadašnjici surove štednje mirno leći na stranačke račune. Jesu za to krivi prethodnici, ali ni sadašnji neće da menjaju ništa kad su stranačke pare u pitanju. Za tri godine koliko je SNS na vlasti (pa neka je i pet meseci kako kaže njen lider), ova stvar sa stranačkim apanažama je mogla biti rešena. Ali nije i stranačke apanaže neprekidno rastu. Zahvaljujući tome što SNS-ovoj vlasti budžetski rashodi neprekidno rastu. Dok nekom ne omrkne – drugom ne svane.
Tu se izgleda i propaganda zaustavila. Nehotice smo joj uhvatili granice: vlast nijednu stvar, anaročito novac, neće da podeli sa građanima, po principu: kako vama tako i nama. Onda i njihova propaganda strogo pazi da ne stvara takve iluzije.

Peščanik.net, 23.10.2014.

К О М Е Н Т А Р И :

Болен 24.10.2014. 23:00


Овако су „штедљиви“Господа из власти који се куну у народ, до последњег пензионера.
Убеђивати нас да су плате и пензије НЕОПРАВДАНО повећаване за време претходне власти, и да зато МОРАЈУ да их смањују, је више него цинично, и ништа друго до бесрамно пљување у лице.
Та иста претходна власт је донела 2011.године и овај накарадни „Закон о финансирању политичких странака“ према коме буџетска издвајања у страначке „касице“ како то каже госпођа Пешић, енормно расту из године у годину:

Izdvajanje iz budžeta po godinama: (Blic, 22. oktobar 2014.)

2011 – 856,78 miliona din;
2012 – 926,97 miliona din;
2013 – 1,067 milijardi din;
2014 – 1,940 milijardi din.

Не нађоше владајућа Господа за сходно да га промене, да смање расходе. Не одговара им јер сада имају највише посланика у Скупштини, зашто не узети све што се може.
И то ће им платити пензионери који имају МАЊЕ ПОТРЕБЕ од њих запослених у Скупштини, што „јадни и чемерни“ морају толико времена преспавати у оним неудобним скупштинским клупама, без права на бенефицирани радни стаж.


st. vodnik

O ovome stalno govorimo. Stranke su u Srbiji preduzeća, korporacije i rade po logici korporativnog poslovanja: sakri,prevari, otmi, satari, zapreti, podmiti, uništi, opljačkaj. Ovo sve da partijski dvor bitiše u opštem blagostanju a "partijska baza", "partijska pešadija", dobija apsolutnu zaštitu od bilo kakvog zakonskog progona, dobija dobru apanažu samo se zahteva da bude "na gotovs" za izvršenje SVAKOG zadatka. Evo jedan je skroz blizak vrhu dvora otvorio desetak firmi, zadužio, uveo sve u blokadu i sada tužio, njihovim sudovima, NN lice da je falcifikovanjem njegove lične isprave ovo sve poradilo.Na ovo je "premijer" bacio rukavicu jednom poslaniku. Normalno da će sudovi "izaću u susret pateniku i prevarenom" i osloboditi ga bilo kakve odgovornosti.Ako stvarno ima neko biće u Srbiji sa odlikama homo sapiens-a a da veruje žvakama ovih pljačkaša onda smo u velikom problemu. Ovi likovi su zaseli na vlast iskoristivši zatucanost, u svakom pogledu, većine naroda, državu smatraju kao plen, lešinu, koja je pala i sada bez milosti odvaljuju koliko ko želi.
Ima jš nešto gore od ovoga: Cena odlaska ovih lešinara će biti visoka i previsoka za državu Srbiju pa i svakog pojedinca. Nije ovo zezanje: sve je ovo dobro cementirano i obezbeđeno tako da će potrajati sve dok ima šta da se uzima, možda i naredne dve decenije.
Last Edit: 25 Oct 2014 12:12 by bolen.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.084 seconds
Powered by Kunena Forum ::