Најновији чланци  

   

SARADNICI  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 23 guests and no members online

   

РТ: Забринутост САД-а због „Северног тока 2“ односи се на страх од губитка моћи, а не добробити Европе

Објављено: 01.11.2019.год.

Фото: © Reuters / Axel Schmidt / RT

Како се изграфња гасовода "Северни ток 2" приближава завршетку, његови панични критичари тврде да ће наштетити Украјини и повећати енергетску зависност Европске уније од Русије - што су, у ствари, међусобно искључиви аргументи.

Након година одлагања, Данска је у среду коначно дала одобрење за изградњу дела гасовода унутар њене ексклузивне економске зоне крај обале Борнхолма. Будући да је пријемни терминал у Немачкој увелико у изградњи, то отвара пут за завршетак гасовода до следеће године, само што је рок за завршетак мало продужен од предвиђеног.

"Ово је геополитичко питање, ово јача Русију и слаби Европу", изјавио је украјински председник Владимир Зеленски на конференцији за новинаре с генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом у четвртак у Кијеву.


 

Није баш тако. Овај гасовод јача економски положај Русије - иако је Украјина, а не ЕУ, на крају политички ослабљена.

Кијев, Вашингтон, Варшава и балтичке државе покушали су скоро све да зауставе изградњу "Северног тока 2", наводећи различите аргументе. Вишегодишњи фаворит је тај да ће гасовод повећати европску зависност од руског гаса, истовремено ускраћујући Украјини три милијарде долара транзитних накнада.


Проблем са ова два аргумента је што су они међусобно контрадикторни. Ако би се ЕУ у потпуности одрекла руског гаса и заменила га, рецимо, америчким природним гасом (ЛНГ), званим „молекули слободе“ - Украјина би ионако изгубила транзитне таксе. И када би то чак и било могуће, САД немају капацитет да надокнаде 200 милијарди кубних метара годишње које долазе из Русије. Чак и да могу, то би било по цени коју си европљани не би могли приуштити.

Друго, иако Русија постепено смањује количину гаса коју пумпа кроз Украјину, у 2018. години и даље је износила око 87 милијарди кубних метара у поређењу са око 55 милијарди кубних метара који се у просеку пумпају гасоводом "Северни ток". Иако ће "Северни ток 2" моћи да дода додатних 55 милијарди, искључивање вентила у Кијеву у потпуности ће смањити московски извоз гаса. Једини начин на који би се „зависност“ Европе повећала јесте ако гасоводи кроз Украјину и даље буду радили у пуном капацитету - што би значило да ће Кијев ионако наплаћивати транзитне таксе.

Додуше, те таксе би можда биле донекле смањене, јер би Украјина изгубила из руку руски извозни гас - што је стварна жалба Кијева и Вашингтона.

Једноставно речено, способност Русије да заобиђе Украјину ако је потребно, умањује њену геополитичку употребу према Вашингтону, након што су САД потрошиле милијарде на инсталирање и подржавање режима у Кијеву не једном, већ два пута у десет година.

https://www.vostok.rs/index.php?option=btg_novosti&catnovosti=8&idnovost=122618&RT:-Zabrinutost-SAD-a-zbog-%E2%80%9ESevernog-toka-2%E2%80%9C-odnosi-se-na-strah-od-gubitka-moci,-a-ne-dobrobiti-Evrope