Најновији чланци  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 9 guests and no members online

   
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: POLITIKA

POLITIKA 11 Apr 2014 08:22 #431

  • valjevac
  • valjevac's Avatar
СВЕТ

Путин: Европа може да остане без гаса
Руски председник упозорава лидере на тешкоће у испоруци гаса и опасност од крађе природног гаса који кроз Украјину иде ка европским потрошачима


Владимир Путин Фото Михаил Клиентиев ППС/Бета
Председник Русије Владимир Путин упозорио је јуче европске лидере на могуће тешкоће у испорукама руског гаса због кризе у Украјини, позивајући све стране на хитне консултације о украјинској кризи, као и на конкретне акције за стабилизовање украјинске економије.

У писму које је дипломатским каналима послао лидерима Западне и Источне Европе, међу којима и председнику Србије Томиславу Николићу, руски председник је изразио „дубоку забринутост због критичне ситуације, дугова које Украјина има према руском ’Гаспрому’ и због питања везаних за испоруку руског гаса”.

Путин у писму објашњава руско-украјинске економске односе и при том позива европске земље да на нивоу министара економије, финансија и енергетике одрже хитне консултације.

„Украјинска економија у протеклих неколико месеци тоне. Њен индустријски и производни сектор такође су у наглом паду. Буџетски дефицит је све већи. Њен финансијски систем све је лабавији. Негативни тренд трговинске размене прати велики одлив капитала из земље. Економија срља ка банкроту, обустављању производње и муњевитом расту незапослености”, пише Путин и при том истиче да су Русија и чланице Европске уније украјински главни партнери, али да нису успели сви покушаји Русије да се крене у конкретне разговоре о развоју украјинске привреде. „Уместо разговора, чули су се апели да се смање уговорене цене гаса, које су окарактерисане као наводно политичке природе. Створен је утисак да европски партнери заједнички оптужују Русију за последице по украјинску економску кризу.”

Путин истиче да је Русија подржавала стабилност украјинске привреде, снабдевајући је природним гасом по сниженим ценама, као и да јој је у децембру прошле године дала кредит од три милијарде долара, а да „ниједна друга земља није послала сличну помоћ”.

Додао је да Русија никад није прекршила формулу за израчунавање цене гаса за Украјину, постигнуту споразумом који је 2009. потписала тадашња премијерка Јулија Тимошенко.

„И Украјина је све до августа 2013. редовно плаћала за природни гас према поменутој формули. Међутим, чињеница да је након потписивања уговора Русија гарантовала Украјини низ привилегија без преседана и попуста представља сасвим другу ствар. То се односи на попуст који проистиче из споразума у Харкову 2010, којим је дат аванс за будуће исплате присуства руске Црноморске флоте након 2017. То се односи и на попуст на цену природног гаса купљеног од стране украјинских хемијских компанија. То се односи и попуст гарантован децембра 2013. за наредна три месеца, због критичног стања украјинске економије”, написао је Путин и додао да се од почетка 2009. укупна сума свих попуста попела на 17 милијарди америчких долара. „Овоме морамо да додамо још 18,4 милијарде долара насталих на украјинској страни као последица минималне цене ’узми или остави’”.

У писму на три стране шеф Кремља закључује да је, само у протекле четири године, Русија субвенционисала украјинску привреду, нудећи јој снижену цену природног гаса у вредности од 35,4 милијарде долара.

„А шта је са европским партнерима? Уместо да Украјини понуде истинску подршку, они су само давали изјаве о намерама. Једино обећања, без стварне акције. ЕУ користи украјинску економију као извор јевтине хране, метала и минералних богатстава, а истовремено, као тржиште за своје производе високе технологије (машине и хемикалије), терајући тако Украјину у дефицит у трговинској размени који се попео на више од 10 милијарди долара. То је скоро две трећине укупног украјинског дефицита за 2013. годину”, пише Путин и закључује да је криза у украјинској економији настала у великој мери због неизбалансиране трговине са државама ЕУ, што је имало негативан утицај на украјинско испуњавање уговорних обавеза у вези с плаћањем за испоруке природног гаса из Русије.

Према Путиновим речима, „Гаспром” не намерава, осим поводом уговора из 2009, да уводи додатне услове.

„То се односи и на договорену цену природног гаса, која је прорачуната стриктно према наведеној формули. Русија неће и не би требало једнострано да сноси проблеме украјинске економије, дајући сталне попусте и заборављајући на дугове, чиме се заправо покрива украјински дефицит у трговини са земљама ЕУ”, написао је руски председник.

Путин је истакао да је дуг украјинског „Нафтогаса” за испоручени руски гас у новембру и децембру износио 1.451,5 милијарди долара, па је у фебруару порастао за још 526,1 милион, док у марту Украјина за руски гас није платила ниједан долар, иако је тада цена и даље била 268,5 долара за 1.000 кубних метара гаса.

„У таквим околностима, ’Гаспром’ је приморан да се пребаци на плаћање унапред за испоруке гаса, а у случају даљих кршења услова плаћања, биће приморан и да га комплетно или делимично прекине. Другим речима, Украјини ће бити испоручиван само гас плаћен месец дана унапред”, написао је Путин, додајући да су то несумњиво екстремне мере и да у потпуности схватају опасност од (украјинске) крађе природног гаса који кроз Украјину иде ка европским потрошачима. „Схватамо и да ово може да отежа Украјини да у резервоарима сакупи довољно гаса за употребу током будуће јесени и зиме. Да бисмо обезбедили несметан транзит биће неопходно да у украјинске подземне резервоаре упумпамо 11,5 милијарди кубних метара гаса. А то ће захтевати плаћање око пет милијарди долара.”

Због ове ситуације, Путин позива да се „без одлагања одрже консултације на нивоу министара економија, финансија и енергије, како бисмо направили конкретан план стабилизације украјинске економије и осигурали достављање и транзит руског природног гаса у складу са условима и договором записаним у уговору”.

„Нема сумње да је Русија спремна да учествује у покушајима да се обнови економија Украјине. Али не на једностран начин, него под заједничким условима с европским партнерима”, поручио је Путин, додајући да је кључно имати у виду праве инвестиције, допринос и трошкове које је Русија до сада носила на својим плећима помажући Украјини. „Како ми гледамо на ово, само такав приступ био би поштен и избалансиран, и само такав приступ води успеху”.

С. Самарџија

Николић: Србија остаје неутрална у односу на ситуацију у Украјини
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.105 seconds
Powered by Kunena Forum ::