Најновији чланци  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 10 guests and no members online

   
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Dobro došli u Kunena forum!
Ispričajte nama i našim članovima ko ste, šta vam se sviđa i zašto ste postali član ovog sajta.
Želimo dobrodošlicu svim novim članovima u nadi da ćemo se često viđati!

TOPIC: Ima li iskrene namere

Ima li iskrene namere 03 Oct 2014 20:57 #1067

  • st.vodnik
  • st.vodnik's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior
  • Posts: 64
  • Thank you received: 71
  • Karma: 7
Javne finansije, sumarni izraz za sve budžete, kako centralne vlasti tako i lokalnih samouprava- opštine, okruzi i dr. trebaju biti zdrave. Ovde nije pitanje konsolidovanog bilansa - veličine ukupnih javnih finansija, mada njihova relativna veličina u odnosu na ukupni GDP nije nevažna, bitna je održivost obima javnih finansija na dugi rok. To je u Srbiji centralni problem jer se jaz između prihodne i rashodne strane ukupnih javnih finansija permanentno povećava u korist rashoda. Ona trenutno iznosi preko 8% GDP što je oko 2,5 milijardi eura sa tendencijom daljeg rasta. Ovo je tzv. budžetski deficit. Blagi budžetski deficit do 1% GDP je blagotvoran, to kažu najveći ekonomski umovi sveta, jer vuče agregatnu tražnju a to onda bi trebalo da povuče i proizvodnju odnosno privredni rast. Zato se kod nas insistira od svetskih monetarnih institucija da javne finansije konsolidujemo odnosno da smanjimo gep između prihodne i rashodne strane budžeta, traži se postepeno, za dve godine da se dovede na razinu 2% GDP.
Ovo se može ostvariti intervencijom na rashodnoj strani budžeta-štednjom ili intervencijom na prihodnoj strani budžeta- povečanjem poreza, naročito PDV i akciza. Tu su još i smanjenje „sive ekonomije“, bolja naplata poreza od svih poreskih obveznika, uzimanje zajmova direktno ili emitovanjem vrednosnih papira, sređivanje odnosa u javnim preduzećima i sl. Normalno najizdašniji i najsigurniji i najlakši način povečanja prihoda je povečanje PDV i akciza. Najverovatnije su simultane intervencije na obe strane bilansa, bar deklarativno. Vlada drži kao keca u kukavu intervenciju na PDV i akcizama. Uglavnom se usmerava na štednju, znači na smanjenje rashoda. Međutim vlada nema iskrenu nameru da se centralna uprava i lokalne uprave odreknu bilo čega što ih „sleduje“. Sada su udarili na penzije i plate, na penzije baš žestoko, to nazivaju bolni rezovi, teška odricanja, nepopularne mere itd. Izračunali su koliko će keširati i to sigurno neće omanuti. Da li javna uprava, počevši od vlade, ima iskrenu nameru da doprinese konsolidovanju javnih finansija? Za pučanstvo da, a praktično ne. Evo primera:
Od 10. do 15. septembra ove godine na Tari je održano nekakvo 16. jubilarno sportsko takmičenje Instituta i Zavoda za javno zdravlje cele Srbije. To su uglavnom 100% budžetski korisnici sa sitnim nekim izvornim prihodima. Postavljen je nekakav pano sa slikama dr Batuta i ništa više što se tiče struke. Kada su učesnici počeli pristizati mogla su se videli putnička vozila od „Punta“ do „Ševroleta“ sa registracijama: Beograda( više institucija), Požarevca, Sremske Mitrovice, Novog Sada, Kosovske Mitrovice, Ćuprije, Jagodine, Kikinde, Zrenjanina, Šapca, Bora, Užica, Zaječara, Kragujevca, Kraljeva i drugih mesta. Sve u vozilima po dvoje, obavezno muško i žensko, vozila nova, iz svakog mesta po desetak vozila. Sve se to slilo u hotele VU „Tara“ bajina Bašta na Tari. U razgovoru sa učesnicima saznao sam da je bilo ukupno oko 130 vozila, kombija i dr. sa najmanje 360 učesnika. Dan i noć su se pravili izleti do Višegrada, Mitrovca, Zaovine, Zlatibor i druga okolna mesta. Cele noći je vrvelo od vozila koja su odlazila, dolazila, teturanja pijanih i pripitih lica koja su galamila, pevala, povračala, svađali se pa mislim da je jedan šofer i udario jednog svog saputnika. Prava bruka. Kakav sport, ni govora. U jutro ih nisu mogli izvući iz soba gde su boravili sa koleginicama a onda u hotelski bazen uđe odjednom 200 ljudi, niko se ne tušira niti koristi dezinfekcionu barijeru. Prava ludnica.
Sada troškovi:
360 x 5 = 1.800 pansiona x 3000 (cena pansiona) = 5.400.000 dinara ili 46.550 eura
Svako vozilo je u proseku za dolazak, odlazak i lokalna vozikanja prešlo minimum po 2500 km x 130 = 325.000 kilometara x 0,1 lit. goriva po kilometru x 160 din/lit = 5.200.000dinara ili 44.830 Eura.
Svi ovi učesnici su dobili po 1/5 mesečne zarade što je bruto oko 15.000 dinara x 360 = 5.400.000 dinara ili 46550 eura.
Da li su naplatili i dnevnice to ne znam.
Znaći direktni troškovi ove manifestacije, koja se organizuje i plaća novcem poreskih obveznika je 137.930 eura. Da li je ovo pokazatelj odlučnosti vlade da štedi? Normalno da nije. Drugo, pošto je i VU „Tara“ sa TR na Trezoru kao i ovi učesnici, pitanje je da li će ovo biti davaocu usluga uopšte plaćeno ili će povečati gubitak. Zaposleno osoblje ove ustanove inače ne prima redovno mizerne plate. Neko će reći, šta je za državu 140.000 eura. Pa nije mnogo ali su se recimo za ove novce mogli pokriti, okrečiti i urediti 200 poljskih toaleta koji još koriste srpska deca u školama.
Drugi primer je putovanje naših mudraca na redovno godišnje zasedanje Generalne Skupštine UN. Išlo se posebnim avionima, delegacije od po tridesetak lica gde su se obrele supruge, savetnice, prevodioci, lekari, neizbežno obezbeđenje, kušaći hrane, savetnici i dr. sve na teret poreskih obveznika. Naša obojica velmoža ne znaju u Frankfurtu naći izlaz za Njujork te im trebaju čitaći, trebaju im pratioci za supruge da ne polupaju glave zevajući u „velike kuće“ po njujoškim avenijama, da im poruče kapučino i toplu čokoladu. Tamo se normalno ostalo nekoliko dana dok su se obavili svi važni poslovi naročito oko ekoloških pitanja sveta za šta je naš Toma slovio kao ekspert. Da li je ovo doprinos stezanju kaiša i nasušnoj štednji? Naravno da nije. Za to uvek mora biti novca. Zašto se predsednik države toliko šeta po svetu, kakvu on vodi politiku kada po ustavu to nije njegov posao? Zašto ne sedi kući i obavlja jeftine protokolarne poslove? Ne brate, ne živi se sto godina. Treba da se uživa na tuđi račun. Kada će DRI „pretresti“ troškove ove institucije i objaviti rezultate? Mislim da neće zadugo. Priča se da je jedino kralj Milan Obrenović bio raskalašniji u trošenju državnih para od našeg Tome.
Ovo su samo dva minijaturna segmenta koji pokazuju da je za naše velmože nastupio raj na zemlji, da treba da se uživa a sredstva za to će se pribaviti već na neki način: skresaće penzije i neke plate, frizura NB će pustiti koju seriju vrednosnih papira, uzeće se poneki kreditić, uradiće se neka operacija na svetskom finansijskom tržištu na kojoj će se verovatno izgubiti. Sve će se ovo nadomestiti prenemaganjem par minuta koje prenemaganje ima da emituju sve televizije pedeset puta. Znaju da su to komplikovane stvari za obično pučanstvo i da može da shvati puk samo poruku: biće bolnih rezova, nepopularnih mera, nema nam spasa ako ne slušamo vođu. Zato će građani 2016. a sada ćujem malu korekciju prognoze na 2018.godinu osetiti blagodet genijalnih poteza naših bogova.
Da li će se javne finansije konsolidovati restrikcijama na rashodnoj strani bilansa? Naravno ne. Ići će se na povećanje prihoda povećanjem PDV i akciza a i naše penzije bi mogle biti samo „malkice“ korigovane po nekoj drugoj formuli, recimo primenom levog faktorijela, tako da onaj ko nije završio PMF i položio Algebru II ne može da ukapira logiku i algoritam po kome će penzije biti „korigovane“ . Nećemo dugo čekati na ovaj rebus, najviše 5 meseci, a onda ko reši rebus, car je, što bi rekli studenti kada na pismenom dobiju sličan zadatak, bez brojeva, samo slova i znakovi.
Nekako ćemo ipak da ih provalimo.
Zaključak: Održivost javnih finansija u našoj Srbiji nije moguća, ima još ograničenja, kao što je višegodišnja privredna recesija, pogotovo kada izostane iskrena namera za tu akciju, tako da je slom neminovan što se manifestuje izjavom: „Ne možemo da vraćamo zajmove“. Uspostavljanje bilo kakve nove ravnoteže biće dramatično. To se može postići puštanjem inflacije cena do nebesa što bi se smatralo u svetu suludom akcijom ili smanjenjem plata i penzija za 60% i otpuštanjem iz javne uprave pola miliona duša. Bože sačuvaj, opasne stvari, vrlo verovatne.

Neverovatno ali na žalost nije puka koincidencija nego pravilo.
Da smo posle gornje analize pravilno zaključili da vlast nema nameru da štedi- smanjuje rashodnu stranu budžeta potvrdilo se evo jutros nije prošlo ni desetak časova od kako smo taj zaključak izveli.Naime, jedan dnevni list, koji je u vlasništvu stranca, objavio je na naslovnoj strani tekst o enormnom povećanju plata u FPIO, FRZZ, nekim agencijama, sve u izosu oko 100% i više.FPIO samo KVP duguje oko 22 milijarde dinara. To je za njih sporedna obaveza. U ovom kontekstu, povečanja plata treba posmatrati i sudbinu krivične prijave UVPS protiv direktora ovog Fonda o čemu smo već pisali. Kada smo krajem septembra analizirali nagovešteno smanjenje plata i penzija naslutili smo da će penzije sigurno biti drastično smanjene, matematikom i statistikom to dokazali: Odmah smo uočii da se nešto krije oko smanjenja plata te smo ovo što se dogodilo i nagovestili. Biće nađen model smanjenja plata u javnom sektoru " na prihvatljiv način". Evo vidi se: prvo je izvršena izmena zakona u julu mesecu, kada su sve upravne odbore fondova zaposeli ljudi od poverenja što je kolega Branislav pratio. Sada idu na dupliranje plata u javnom sektoru a onda "neizbežno smanjenje", "teška srca" za 10% iznosa ovih plata koji prelazi čarobni broj 25000. Rekli smo da "partijska pešadija" mora biti namirena, a moguće je da su ovi "aktivisti" koji su stavljeni na grbaču naroda, poslali neki signal gazdi da nisu impresionirani ako im se plate smanje što je ovaj razumeo i odmah našao rešenje da istima dobro udovolji. O otpuštanju ovih parazita, neradnika, te po svakom pitanju problematičnih tipova, nema ni govora. Ima ih oko 100000 duša, što niko i ne spori.Sigurno će na ovaj ili onaj način zatrebati gazdi.Sada je pitanje: odakle ovoliki novci da se namaknu? To smo gore već objasnili operacijama na prihodnoj strani buđeta:skresaće penzije i neke plate, frizura NB će pustiti koju seriju vrednosnih papira, uzeće se poneki "kreditić" od po jedne milijarde Eura, ne pitajući za cenu,po komercijalnim uslovima od probranih stranih banaka čije kćeri su filijale u Srbiji, na svakih recimo 7 meseci, uradiće se neka operacija na svetskom finansijskom tržištu na kojoj će se verovatno izgubiti, povečat će se opšta stopa PDV za 20-40%, povečat će se akcize, privatni izvršitelji će bukvalno popljačkati građane. O relativnom odnosu spoljnog duga i GDP niko više neće ni govoriti. Koja luda glava može uopšte u ovakvim uslovima nagovestiti privredni rast od 3,5%? Svetske monetarne vlasti u principu i ne interesuje naš privredni rast. Vidi se šta su radili sa Grčkom. Sve dok su servisirali zajmove koje su im davale zapadne banke ćutalo se. Kada je došla situacija da se zajmovi ne mogu vračati, da će sve te banke biti likvidirane, odrešili su kesu, dali pare, nove zajmove, da se tim njihovim bankama vrati dug a samo penzije su morale biti prepolovljene, što je od Evropske komisije ocenjeno kao hrabar i dobar potez. NJihovo interesovanje je usmereno na konsolidaciju javnih finansija kao uslov da država može na vraća zajmove i zelenaške kamate. Što ta situacija nije održiva na dugi rok to ih mnogo ne zanima. Nema rasta, poštovane kolege, nastavlja se recesija. NJihove statističke institucije će verovatno proglasiti privredni rast ali stvarna sumorna ekonomska situacija biće naslikana od strane MMF, Svetske banke i Evropske komisije, te ako neko ima ambicije da se bavi nastupajućom propasti treba da koristi podatke tih izvora.Evo vidi se da su te strane "Megamarkete" koji su namenjeni da Srbi bez domaće privrede, uzimaju na Zapadu zajmove po kamatama neviđenim u Evropi, da te zajmove troše preko budžeta u tim istim "Megamarketima" uz maržu od najmanje 30% tako da taj zajam ima cenu od najmanje 40%.Ako se ovome dodaju i obavezne konsalting usluge od 20% vrednosti zajma, a te usluge mogu samo strane firme pružati, ispada da se od zajma koristi nešto oko 50% i manje a ostalo su troškovi. Koja privreda ovo može izdržati? Nema takve privrede na svetu. Sada su te "Megamarkete" pregradili, neke čak i zatvorili jer nema potrebne efektivne tražnje, daju odloženo plaćanje na godinu dana i sl. Kakva će situacija biti za par meseci kada kupovna moć građana bude prepolovljena jer će fiksni troškovi domaćinstva porasti 100% pa i više? Moći će u tim "Megamarketima da naprave farme pilića ili farme krupne stoke. Kada nastupi momenat sloma javnih finansija i privrede koja faktički i ne postoji, treba se zabrinuti kako će naši vlastodršci biti spašeni od "divljačkog" i "nerazumnog" naroda koji traži da jede i navaljuje na te njihove prodavnice sumnjive robe. Da li će im njihova "partijska pešadija" priskočiti u pomoć, ili lica ekspresno amnestirana i otpuštena iz KP ustanova ili će ipak morati helikopteri AH-64 Apach krenuti u tu dobrotvornu misiju na osnovu GPS koordinata koje će im ugroženi poslati. Kada se ima sve ovo u vidu kao puka realnost, šta još treba da se desi da bi penzioneri svih kategorija organizovali javna okupljanja, proteste, blokade institucija da bi sprečili ovu sumornu stvarnost; Da li će UVPS uraditi bilo šta? Da li se mi trebamo štedeti, da se ne prehladimo, nakašljemo ili na kraju krajeva i umremo da bi našim unucima omogućili da steknu bilo kakvu šansu za život dostojan čoveka u ovoj našoj lepoj i prelepoj Srbiji?

Vlast ipak pokazuje da nije iskrena
Počelo je: vlast postala kooperativna i "osetljiva" na pojedine grupe zaposlenih kojima bi se trebala smanjiti plata. Mi smo tvrdili i ostajemo pri tome da će smanjenje biti minimalno odnosno da će zaposlenima u javnoj upravi biti smanjena za 10% razlika između konkretne plate i broja 25000 što smo dokazali da će biti 2,2 puta menje nego li smanjenje iste razlike za penzionere, pogotovo za penzionere sa srednjim i višim penzijama ovo će za državu biti izdašno. Evo pojedine intitucije same sebi dižu plate i to više nego duplo. Vidimo da je policijski sindikat ekspresno prekinuo štrajk u nedelju naveče kada su "obavili razgovor" sa njihovim ministrom. Našao se model da im se isplati ovo i ono pa opet nešto zaostalo tako da će i onako mizerno smanjenje od par hiljada dinara biti kompenzovano najmanje 10 puta.Sada će se i drugi ugledati pa će istim stopama. Država će se malo praviti neobaveštena i indiferentna ali će ipak na kraju naći "prikladno rešenje" pa će i ovi krenuti na radne zadatke. Treba pratiti situaciju, biće jako interesantno. Već smo valjda upoznali ovu garnituru na vlasti: Ne daju nikome ništa ako ne moraju ili oni od toga nemaju političkog benefita. Kod ove garniture vlastodržaca se ne primenjuju Zakoni nego se vrši Cost-Benefit analiza postupanja. Postupa se po rezultatima ove analize bez obzira na cenu koju će ta odluka proizvesti. Ova analiza, na žalost, kada smo mi penzioneri u pitanju je jasna: Nema nikakvih rizika da im dobro uzmemo a nema nikakvih rizika i da im ne damo što im zakon obezbeđuje. Zato mi, KVP, nemamo šanse jer navedena analiza potvrđuje da je nedavanje nama bez rizično i isti to smatraju kao bacanje sopstvenog novca.
Na žalost, ovo je njihova luda zabluda, neće otimanje od penzionera biti dovoljno za konsolidovanje javnih finansija te će naravno posegnuti za arsenalom akcija na prihodnoj strani budžeta o čemu smo gore pisali.Ova vlast je počela direktno da privređuje što je neviđeno u savremenom svetu. Potpuno su izbacili krucijalne principe profitabilnog poslovanja: produktivnost, ekonomičnost i rentabilnost a uveli potpuni voluntarizam. Kao država neće dozvoliti da jedna čeličana prestane proizvoditi gubitke, Železara politički podignuta u doba socijalizma, bez sirovina i jeftine nergije, cela SFRJ joj nije mogla obezbediti rentabilnost dobijanja sirovog železa iz rude. Uvek je bila na nekim dotacijama. Kada su je kraće vreme držali Ameri bila je peofitabilna jer svo naoružanje Balkana, milioni tona su u pitanju, preradila u legirane čelike. Kada je te "sirovine" nestalo oni su je jednostavno napustili jer proizvoditi gubitke mogu samo ekonomske budale. Sada ta železara ima dugove prema bankama od oko 300 miliona eura i prema dobavljačima oko 200 miliona eura. To sve treba da pokrije država. Baš toliko bi trebali da keširaju od penzionera i zaposlenih u javnom sektoru, od ovih poslednjih vrlo malo ili nimalo. Inače čeličane u Španiji, Francuskoj, Škotskoj, Litvaniji, Švedskoj skoro su sve zatvorene jer nema tražnje za čelikom a Rusi ga prozvode u enormnim količinama. Sama niska cena i visoki troškovi, pogotovo transport rude i elektroenergije za rezultat daju gubitak.
Ove mere koje se sada preduzimaju na rashodnoj strani budžeta se u ekonomiji nazivaju "upotreba tupih makaza". Slutim da će na proleće ministar finansija morati izvaditi skalpel i seći: Penzije, plate, subvencije, socijalna davanja ali do 60% a nešto i do 100%. Alternativa je fiskalni kolaps ili galopirajuća inflacija cena i deprecijacije dinara u odnosu na referentne valute.Ekonomija je egzaktna nauka, svaka se greška kažnjava. Ne može svako voditi ekonomiju, pogotovo ljudi koji u svome životu nisu nikada prešli prag nekog preduzeća, ili neke druge privredne i vanprivredne institucije, nisu bili rukovodioci u velikim sistemima, probleme da isplaćuju plate recimo za 5000 radnika, da rade sa bankama u zemlji i inostranstvu itd. Odluke ovih ljudi, koji su politički moćni, su neminovno pogrešne u privređivanju, bez obzira koliko im se njihovi podanici i ulizice divili. To je kao kada bi čovek bez osnovne škole uzeo sebi za zadatak da dokaže Centralnu graničnu teoremu ili Zakon velikih brojeva. Normalno da nema nikakve šanse jer on to ne zna. Međutim odluke tih moćnika, koje su lepe za uši i oči neukog naroda su sa troškovima koji se već ne mogu plaćati.
Mislim da je trenutno forsiranje glavnog vođe preko svih mogučih medija priprema terena da se u rebalansu budžeta i projekciji budžeta za narednu godinu ipak nešto zakuvalo što će većinu građana dohvatiti. Videćemo da li će biti nekih novih poreza, taksi na mobitel, taksi za neoženjene i neudate i dr. gluposti. Prosto ne verujem ka će se ovi moćnici setiti da su nama, KVP, nešto dužni praveći ovaj dugo najavljivani rebalans budžeta. Sve će biti jasno za petnaestak dana.
Last Edit: 06 Oct 2014 21:23 by st.vodnik.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: milovanvulikic, TiZor
Time to create page: 0.099 seconds
Powered by Kunena Forum ::