Најновији чланци  

   

BROJ POSETILACA  

Danas920
Juče1097
Ove nedelje3422
Ovog meseca6326
UKUPNO835633

   

SARADNICI  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 43 guests and no members online

   

 

 

 

 

 

Autor st.vodnik

 

FENOMEN BUDŽETSKOG SUFICITA U I KVARTALU 2015.GOD.

 

BEOGRAD, 31. marta 2015. (Beta) –
Promet robe u trgovini na malo u Srbiji u februaru je u tekućim cenama manji nego u januaru za 3,8 odsto, a u stalnim cenama za pet odsto, saopštio je u utorak Republički zavod za statistiku.
(Stalne sene-eliminacija sezonskih i inflatornih efekata, primd.autora ovog članka)

Nenormalni porast prihoda. Slabi rashodi. Izmišljotina, FAKE vest, ništa drugo.
Lako ćemo za dinamiziranje rashoda budžeta. Vratili su se Dinkićevom metodu. Strani investitor ulaže novac iz kredita za koji garanciju daje država Srbija. Već primenjeno na JAT-u, RTB Bor, železara Smederevo, itd. Zatim država, za strane investitore, investira u “otvaranje radnih mesta” dajući bespovratne subvencije od 4000 do 10000 Eura po “radnom mestu”. Evo Sertić već čašćava jednu američku firmu zvanu NCR koja je obečala “majke mi” da će otvoriti 1400 radnih mesta, kao što su i do sada davana obećanja. Uz sve ovo normalno ide besplatna komunalna inftastruktura, plaĆanje poreza i doprinosa za zaposlene. Novi poslodavac će ponekada zaposlenima „majke mi” isplatiti po dvadesetak hiljada dinara. Ovu pogodnost će još godinama koristiti naslednici porodice Anjeli, jer je običan privredni ugovor sa FIAT-om stepenovan kao najveća državna tajna. Smešno ali prolazi. Koji iznos dividendi je uplaćen u budžet Srbije kao suvlasnika u nepoznatom procentu u ovoj firmi? Firma zapošljava 1500 radnika sa mizernim neto platama dok sve obaveze prema fondovima alimentira država Srbija? ne zna se do kojeg datuma.
Ako ova firma porodice Anjeli ne izađe za godinu dana sa novim proizvodom, konkurentnim svetskim proizvođačima, smeši nam se varijanta: Dajte 0,5 eura i doviđenja. Neto godišnji efekat na tekući bilans plaćanja, ove firme porodice Anjeli, je oko 20 miliona dolara. Novac koji je država poklonila porodici Anjeli pri izgradnji ove fabrike je praktično bačen. Da je taj novac uložen u zasade voćnjaka i vinograda, proizvodnju i preradu voća i povrća u Šumadiji, zaposlio bi duplo više ljudi, imali bi duplo veće plate, neto devizni efekat bi bio duplo veći a perspektiva ovog kraja izvesna.
Likovi koji su napravili ovu štetu državi Srbiji, „povukli su se iz politike”, kao nisu odavde, imaju konsalting firme, NVO, sve su zaboravili ako ih neko nešto i priupita. Da li i pravosudni organi trebaju prihvatiti ovu činjenicu da su ove štetočine, najvećeg kalibra, zaista u dubokoj amneziji.
Teško će „strani investitori” pod formom raznih konzorcijuma sa tajnih lokacija, odoleti ovom čaščavanju od strane preduzimljive vlasti. Normalno da će isti „investitori”, sledeći sopstvenu poslovnu logiku uvek moći iznenada bataliti biznis i sve prodati vladi Srbije za 0,5 Eura, normalno sa basnoslovnim obavezama prema poveriocima, sve već viđeno kod preuzimanja imovine firme U.S.Steel, Serbia, d.o.o. U ovoj operaciji ostavljen je dug od oko 600.000.000 eura prema bankama, prilikom „bežanja” nepravilno je zaustavljena jedna visoka peć, praktično havarisana. Sada remont te peći će naravno platiti budžet Srbije u iznosu od 30 miliona Eura, normalno platiće poreski obveznici Srbije.
Vest sa početka, o padu prometa u prodaji robe široke potrošnje čak od 5% u jednom mesecu je sasvim očekivana. Porastom cena koje nisu praćene bazičnom inflacijom, je umanjio ovaj indeks.
Država dižući „kontrolisane” cene, smanjujući plate i penzije, podižuči poreze i akcize dovodi u situaciju građane da oni svoje zarade i penzije praktično samo preusmeravaju budžetu. Za ličnu potrošnju im vrlo malo ostaje i onda to „razvlaće”, dovijaju se itd. Imaoci izvesne količine stranog novca isti lagano „krckaju” kupujući dinare precenjene za najmanje 40%, precenjen dinar ne bez razloga, potpomažu svoju potrošnju. Ti izvori će brzo usahnuti što će neminovno još smanjiti ličnu potrošnju.
Sledi smanjenje ponude ovih roba a onda naravno otpuštanje „viška” zaposlenih jer to je uglavnom privatna proizvodnja, ponovno obaranje potrošnje, ponovni pad ponude i to se draga gospodo naziva „deflacija” sa kojom pošasti se sada bori ECB. Pošto će država nastaviti da podiže „kontrolisane cene”, ukupna inflacija cena će se povećati uz pad zaposlenosti i pad proizvodnje a to se u ekonomskoj teoriji naziva „stagflacija”.
Ova situacija neminovno povlaći nova direkna zaduživanja države, rasipanje novca preko sumnjivih subvencija investitorima, povećanje budžetskog deficita vrlo brzo. Tada će uslediti FAKE da smo se malo zaigrali ali da situacija nije tako ružičasta, da se u cilju konsolidovanja javnih finansija treba još više štedeti. Tada će se početi puštati probni baloni o novom rezanju plata i penzija, podizanju stope PDV za 10-20% i tako se igranka dalje nastavlja.
FAKE vest da se čeka odobrenje MMF za podizanje plata i penzija je čak bezobrazna, verujem da to ne smeju niti napomenuti direktorima MMF, niti im to pada na pamet. Pa njihov čovek je ministar finansija.
To je priča za obespravljenu rulju.
MMF je jedno AD koje ima novca u izobilju, kojim upravljaju SAD kao izvođačem radova po drugim zemljama. Zahteva se da ova institucija, MMF, ne dozvoli da zemlja se privredno podigne i da se sama finansira iz sopstvene akumulacije. Ne, mora biti stalno u situaciji da se finansira iz nepovoljnih zajmova da joj se igrama kojekakvih Agencija, takođe formiranih od strane MMF, po potrebi smanjuje "kreditni rejtig". Tada su kamate na kredite veće, a bez kredita ne može da se finansira. U takvoj situaciji se nalazi naša Srbija. Da li će u Srbiji u skorije vreme stasati neka Ciriza i da ovim svetskim gusarima, kaubojima, kockarima, ubicama i prevarantima kaže GO Home, nemam pouzdan odgovor.

Add comment

Security code
Refresh



Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA
You didn't specify KeyCAPTCHA plugin settings in your Joomla backend.