Најновији чланци  

   

BROJ POSETILACA  

Danas603
Juče1036
Ove nedelje1826
Ovog meseca11472
UKUPNO840779

   

SARADNICI  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 22 guests and no members online

   

DA LI „BIVŠE“ SLEDUJE ISTO ŠTO SLEDUJE I „SADAŠNJE“?

Rajko Krajišnik

                                                                            Zašto nećemo dobiti rešenja FPIO ?

U poslednje vreme učestala su obaveštenja kolega vojnih penzionera da su im dostavljena Rešenja od strane Republike Srbije. Nisu to rešenja Fonda po osnovu kojih primamo penziju.

Mi „stari“ vojni penzioneri primamo penziju po Zakonu o Fondu SOVO , koji  više nije u funkciji, jer mi vojni penzioneri primamo penziju, odnosno ostvarujemo prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja na teret FPIO, na osnovu Zakona o FPIO Republike Srbije.

Zvanično od 01.01.2012. godine imamo status penzionera iz grupe „Zaposleni“ u FPIO.


Postoji u Republici Srbiji samo jedan FPIO, svi koji primaju penzije iz ovog fonda, imaju Rešenja o penziji doneta na osnovu Zakona o FPIO (Članovi 98. i dalje Zakona o FPIO).


U Zakonu o FPIO detaljno je propisana procedura i formula za određivanje visine penzije svakog osiguranika Fonda i ne postoji zakonska mogućnost da bilo ko prima penziju na teret ovog Fonda PIO a da mu ta penzija nije zakonski određena, doneto Rešenje o penziji od ovog Fonda, sa dostepenom procedurom i sudskom zaštitom kod Upravnog suda.


Mi „stari“ vojni penzioneri primamo penzije na teret FPIO Republike Srbije, praktično prećutno, bez bilo kakvog Rešenja ovog Fonda a pogotovo bez pravosnažnog rešenja.

Takođe primamo penziju koja nije određena, odnosno čija visina nije utvrđena prema jedinom važećem Zakonu o penzijama a to je Zakon o FPIO Republike Srbije.


Isporučivanje gore pomenutih Rešenja, koja su nekim vojnim penzionerima dostavljena, ne mogu zameniti Pravosnažno Rešenje o penziji. Ovo su neka rešenja o usklađivanju i sl.

Ta rešenja FPIO nije dužan da šalje penzionerima koji su na Fondu sem kada to penzioner striktno zatraži.


Bojim se da država, odnosno FPIO nastoje da vojnim penzionerima „zamažu oči“ te da umesto donošenja originalnih Rešenja o visini penzije na temelju Zakona o FPIO, poturaju vojnim penzionerima neka nebitna Rešenja koja ne vidim da imaju posebnu svrhu a isplatu penzija nastavljaju da izvršavaju bez validnog Pravosnažnog Rešenja FPIO Republike Srbije.

Svakom penzioneru koji „skida“ penziju sa FPIO Republike Srbije ista mora biti određena striktno po Zakonu o FPIO (Članovi 61. i dalje zakona).


Formula je:

P =

Formulazapenziju.JPG
gde su:


P = penzija

ZOGi = Ukupna godišnja zarada osiguranikaza za i-tu godinu, na koju su plaćeni doprinosi –iz Matične evidencije osiguranika
PGZi = prosečna godišnja zarada u Srbiji za i-tu godinu ( podaci statističkog zavoda)
n = broj perioda obračuna GLK u godinama
PS = penzioni staž u godinama (meseci i dani preračunati u godine)
VOB = vrednost opšteg boda


Formula sadrži :
LK    =    Lični koeficijent penzionera. Ustvari je to aritmetička sredina GLKi, i = 1, 2, ... n
GLKi =    godišnji lični koeficijent za i-tu godinu dobija se po formuli:


Ovde se u Zakonu uvode dva ograničenja, (generacijska solidarnost):
a) GLK ne može biti veći od pet. Ovo znaći da primanje više od 5 prosečnih plata ne utiče na visinu penzije.
b) LK penzionera ne može biti veći od 3,8. Ovim je limitiran ukupan broj LB (ličnih bodova penzionera) na 171

LB = LK x PENZIONI STAŽ. LK max = 3,8 x 45(max penz.staž) = 171

PENZIJA = LB x VOB

Svi ovi elementi koji su navedeni i definisani u Zakonu o FPIO sadržani su u gornjoj formuli za P (penzija).



VRLO JE VAŽNO NAPOMENUTI DA SE SVI PODACI O OSIGURANIKU
FPIO KAO I RANIJE, FSOVO, NALAZE U MATIČNOJ EVIDENCIJI OSIGURANIKA KOJU OBAVEZNO I NA ZAKONU PROPISAN NAČIN VODI FOND PIO A ZA „STARE“ VOJNE PENZIONERE JE VODIO FSOVO.
Znači da podaci postoje i da iste FSOVO treba samo da dostavi FPIO Republike Srbije što Zakon takođe definiše.

Sledi konačno obznanjivanje razloga zašto nećemo dobiti validna pravosnažna Rešenja FPIO Republike Srbije, te posledično, nećemo dobiti ni uvećanje penzije za 20% po osnovu prava na uvećanje penzionog staža.

Takođe je važno naglasiti da osiguranici iz Člana 43. zakona o FPIO Republike Srbije mogu imati penziju za 20% veću od maximalne penzije koja je određena limitiranjem visine GLK i LK penzionera.
ovo zato jer se penzija utvrđena na osnovu ličnih bodova (Članovi 62. do 70. Zakona), kao takva uvećava za 20% i ta suma pretstavlja ukupan iznos penzije za osiguranike iz Člana 43.Zakona. Ovo je regulisano u 3. stavu Člana 79. zakona o FPIO Republike Srbije.



Naravno da su u pisanju Predloga zakona vršene potrebne simulacije pogotovo finansijskog karaktera.
Uočene su činjenice:
Vojni penzioneri, kolokvijalno nazvani „stari“, pogotovo penzionisani do 1990. godine, pa i neku godinu kasnije, „kada je bog hodao po zemlji“ i kada su se poštovali Zakonski propisi, imali su plate u proseku 3 puta veće od prosečne plate u državi. Oficiri koji su imali plate veće od proseka vojnih plata po sadašnjim propisima o FPIO imali bi skoro svi GLK jednake broju 5 (limitirano), dosta njih i preko 5, a LK bi imali 3,8 (limitirano), dosta njih i preko 3,8.


Oficiri sa platama oko proseka imali bi GLK jednake 3 a LK takođe oko 3.
Vojna lica sa platama manjim od prosečne plate u Vojsci imali bi nešto niže GLK, ne manje od 2,5 kao i LK ne manje od 2,5.


Broj LB svakog penzionera zavisi od vrednosti LK i penzionog staža. Većina „starih“ vojnih penzionera ima staž preko 40 godina a invalidski penzioneri zavisno od godina starosti ( sve je ovo regulisano Zakonom o FPIO) imali bi oko 35 godina penzionog staža.


Broj ličnih bodova kretao bi se u rasponu: (2,5 x 40) = 100 do (3,8 x 45) = 171


Ovo znači da bi se penzije, za „stare“ vojne penzionere, penzije određene prema Članu 79. stav 3. Zakona o FPIO kretale u rasponu: (100 x 724,66) x 1,2 = 86.959,20 dinara do (171 x 724,66) x 1,2 = 148.700,32 dinara
Cifra 724,6 je VOB za avgust 2016.godine.

Ovo je glavni i jedini razlog zašto nećemo dobiti Rešenja o penzijama od strane FPIO, rešenja striktno po Zakonu o FPIO Republike Srbije.
Zato sada filijale FPIO šalju kojekakva besmislena rešenja o usklađivanju penzija ali po nalogu izvršne vlasti ne određuju nam penziju po važećem i jedinom Zakonu o FPIO. Čekaju ga uginemo (namerno koristim ovaj izraz), jer nas izvršna pa i sudska vlast smatraju balastom koji navodno opterećuje državni proračun, mole se bogu da nas je ubrzano što manje, te da na taj način priroda reši naša potraživanja.


Vojni penzioneri trebaju usmeriti svoje aktivnosti da se promptno donesu Rešenja o našim pravima iz penzionog i invalidskog osiguranja kod FPIO, da se različitim oblicima pritisaka na izvršnu vlast , sve do radikalizacije, zahteva da budemo uključeni u sistem, da nam se po važečim propisima dostave Rešenja o penzijama, SVE PO ZAKONU O RF PIO I NIŠTA VAN ZAKONA.

Matična evidencija o svakom vojnom penzioneru je sigurno besprekorno uredno vođena u FSOVO, samo je treba proslediti u FPIO Republike Srbije i saglasno zakonu uvesti vojne penzionere u regularne korisnike prava iz FPIO. Što će ovakvo postupanje u striktnoj primeni Zakona na sve penzionere pa i vojne penzionere, uvečati vojne penzije, ne smije biti razlog da se Zakon o FPIO ne primeni, odnosno da se selektivno primenjuje, što je očita diskriminacija, Ustavom republike Srbije, zakonima i ratifikovanim međunarodnim konvencijama NEDOZVOLJENO STANJE I POSTUPANJE.

TRI SIMULACIJE:

1. Vojni penzioner, pukovnik u penziji, sa penzionim stažom od 43 godine, Ličnim koeficijentom (LK = 3,8 i brojem ličnih bodova (LB = 3,8 x 43 = 163,4), sa uvećanjem od 20% na osnovu Člana 79. stav 3. Zakona treba da ima penziju na današnji dan:
P = 163,4 x 724,66 x 1,2 = 142.091,33 dinara.

2. . Vojni penzioner, major u penziji ( prosečna plata u vojsci), sa penzionim stažom od 40 godine, Ličnim koeficijentom (LK = 3,0 i brojem ličnih bodova (LB = 3,0 x 40 = 120,00), sa uvećanjem od 20% na osnovu Člana 79. stav 3. Zakona treba da ima penziju na današnji dan:
P = 120 x 724,66 x 1,2 = 104.351,04 dinara.

3. Vojni penzioner, zastavnik I klase u penziji, sa penzionim stažom od 42 godine, Ličnim koeficijentom (LK = 2,7 i brojem ličnih bodova (LB = 2,7 x 42 = 113,4), sa uvećanjem od 20% na osnovu Člana 79. stav 3. Zakona treba da ima penziju na današnji dan:
P = 113,4 x 724,66 x 1,2 = 98.611,73 dinara

Mogu se približno izračunati i invalidske penzije vojnih penzionera, opet prema Zakonu primenjujući član 69. stav 2. tačke 1. i 2. Zakona.

Primer:
Vojni penzioner u invalidskoj penziji sa ukupnim efektivnim penzionim stažom od 21, 5 godina i 36 godina starosti sa LK = 2,5
Ovom penzioneru nedostaje 17 godina do navršetka 53 godine života. penzioni staž mu se uvećava za 2/3 od broja 17 a to je 11,33 godine. Njegov ukupan penzioni staž iznosi 32,83 godine.
Broj LB = 2,5 X 32,83 = 82,08
Njegova penzija na današnji dan bi iznosila:
P = 82,08 x 724,66 x 1,2 = 71.379,01 dinara

Početkom oktobra, 2016. godine
Moje je ime: Rajko

---------------------------------------------------------

 

DISKUSIJA RAJKA KRAJIŠNIKA I DRAGOSLAVA IVANOVIĆA (preneto sa foruma)

Drago Ivanović

Rajko,ne sumljam u tvoje znanje. Moje znanje matematike je na nižem nivou tako da ne mogu da cenim tačnost računa. Ali logika, nezavisno od broja stražara ili portira mora da se umeša u odlučivanju visine penzije.

Ono što je Miloš Miletić napisao u Komentaru na dopunu i izmenu Zakona o PIO kojim se reguliše penzionisanje profesionalnih vojnih lica po zakonu PIO je jednostavno, razumno i tačno. Mislim na pervođenje Rešenja o penzionisanju vojnih lica sa bodova na lične bodove. To je trebalo da uradi Ministarstvo odbrane ( FSOVO ).

Bilo je osnovno da je Minisatrstvo odbrane ( FSOVO ), makar da su nam doneli Rešenja sa kojim novčanim iznosom penzije izlaizmo iz platnog sistema Ministarstva odbrane. Sada ne bi postojao problem 11,06%.

Tvoje pisanje da major ima penziju 104.000,00 dinara, a sada ima platu 55.000,00 dinara nema logike, kakvu god matematiku primenjivao.

Još jednu stvar da ti kažem Rajko. Ja sam bio na nekoliko satanaka u RF PIO u vezi vanrednog usklađivanja penzija za 11,06%. Bio sam iznenađen i zaprepaščen kada je direktor finasijskog sektora RF PIO Ivan Mimić rekao da oko milion penzionera Srbije ( tj: svi koji su penzionisani do dana donošenja Zakona o PIO 2003. godine ), nemaju Rešenja izražena u ličnim bodovima, već primaju penziju prema zatečenom iznosu isto kao i vojni penzioneri.

Tako da ti i Vasić me svojim nekim proračunima zbunjujete, ne razume ih, ali ih i ne prihvatam i ako oni govore u moju korist. Problem je što su nerealna i niko na njih neće da pogleda kao na turske tapije.

Ovo je što ja tražim i sada dve tužbe čekaju presude u Upravnom sudu:

Po rešenju o penzionisanju imam 4038,975 bodova, pomnoženo sa 9,40 dinara ( vrednost boda ) dobija se novčani iznos penzije na dan zatečenog stanja a to je 31.12.2007. godine, koji iznosi 37.966,365 dinara.
Novčani iznos penzije od 37.966,365 dinara, deli se sa 445,85 dinara ( vrednost opšteg boda ) na dan zatečenog stanja a to je 31.12.2007. godine i dobija se iznos 85,155 ličnih bodova.

Po ovom iznosu ličnih bodova ja bi automatski primio i vanredno usklađivanje penzije od 11,06% od 01. januara 2008. godine. Međutim nije tako sada primam umanjenu penziju za 4,21% i tužim se sa RF PIO.

RF PIO je istitucija koja troši najveću količinu novca, finansira vladajuće garniture, i direktor finasija Ivan Mimić je na toj dužnosti od formiranja RF PIO 1992. godine. Rade sve nezakonito, imaju podršku za takav rad ministarstva rada i Vlade. Imaju isto tako podršku srpskog pravosuđa i Ustavnog suda.

Na ulicu treba da izađe najmanje 20.000 vojnih penzionera da bi skrenuli pažnju na pljačku koju sprovodi RF PIO.

------------------------------------------------

Odgovor gospodina Krajišnika

Kolega Ivanoviću, nije ovo nikakva velika matematika, ovo je običan račun. Nisam, priznajem, čuo za tog "matematičara" Miletića, nisam naišao u struci na njegove reference, ne znam gde je citiran i sl. pretpostavljam da je "dvorski" matematičar dok radi za dvor i vlast, te lomi "preko kolena".


U Zakonu o FPIO Republike Srbije je decidno propisano kako se izračunavaju, konačno, LB (suma ličnih bodova) za svakog osiguranika FPIO koji aplicira da ode u penziju i koji tada koristi određena prava iz penzionog i invalidskog osiguranja. Nigde u Zakonu ne stoji da se penzija prima bez Rešenja, pravosnažnog,koje donosi FPIO i koje ima dvostepenu zaštitu, internu reviziju i sudsku zaštitu. To isplaćivanje penzija na osnovu zatečenog stanja nije nikakva originalnost u Srbiji, znamo da institucije u Srbiji samo formalno postoje, da ne funkcionišu samostalno i odgovorno, da sve rešava Izvršna vlast bez uporišta u pravnoj regulativi.


Taj "matematičar" Miletić želi ustvari samo da formalizuje faktičko stanje, da logikom koju si ti na svom primeru pretstavio, odredi vitalni elemenat za određivanje visine penzije a to je LB (suma ličnih bodova). Taj broj LB se po zakonu o FPIO određuje na drugi način, odnosno LB pretstavljaju proizvod LK (ličnog koeficijenta, kao aritmetičke sredine GLK (godišnjih ličnih koeficijenata) i penzionog staža. LB = LK x staž. Određivanje LB na drugi način pa i onaj koji si ti preuzeo od tog "matematičara" sa Alekovog dvora, je ustvari eksplicitno kršenje zakona i bilo bi na svakom sudu oboreno.

Vidim da si zabrinut što bi tvoja penzija bila veća od plate sada aktivnog ti kolege.
Nemaš razloga za brigu. Sadašnje kolege u AVS pristaju da primaju mizerne plate, taj oficirski kadar je na deset sita i rešeta prosejan, i nije mi ih uopšte žao. Mi kada smo radili stanje je bilo regularno, poštovao se pravni sistem. Sada toga više nema, oficiri ne smeju da prigovaraju jer znaju da im je sledeće radno mesto "Buvljak" ili "Kvantaš" i bitišu logikom "daj šta daš" i ovako ne znamo čemu služimo i koja nam je uloga u društvu.


Društvo jeste dovedeno u svakovrsnu depresiju a naročito materijalnu, pa kulturnu, bezbednosnu, moralnu...
To ne znaći da se i dalje treba nastaviti ignorisanje institucija i pravnog poretka u zemlji, lomiti "preko kolena" što predlaže tvoj omiljeni "matematičar" Miletić-verovatno je sa takvim psihološkim profilom ugurao veliki čin.

Limitiranjem vrednosti GLK na 5, i LK na 3,8 stavljena je brana formiranja enormnih penzija.
Ako si malo gledao Zakon o FPIO Srbije, sigurno si zapazio da u određivanju visine penzije odlučujuću ulogu imaju relativne vrednosti-količnici a ne sama plata direktno. Tim uprosečivanjem se nastoji postići ta "međugeneracijska solidarnost" što u principu nije loše.


Tvoj relativni odnos plate i prosečne plate u državi kada si radio bio je 3.
Na osnovu toga i radnog staža izvedena ti je penzija, kao doživotno pravo, faktički imovina i sve vlasti koje dolaze morale bi to tvoje neprikosnoveno i inokosno pravo da poštuju.
Što su naredne vlasti "upropastile državu", lično se obogatile, to te u principu ne bi trebalo interesovati kada je u pitanju visina tvoje penzije usklađivane takođe po zakonu. Ne treba se osvrtati, niti je to relevantno, na plate sadašnjih AVL.

Tvoja penzija, imovina nema korelacije sa platama sadašnjih AVL niti sa njihovim penzijama.
Smeo bih se zakleti da bi sadašnja AVL primila mirno jednu "finansijsku meru" da im se plate "srežu" za 25%, nastavili bi da rade, ne znam šta rade i čemu služe.


Znaći moramo insistirati na poštovanju Zakona i pravnog poretka u državi. Ako zakoni postoje a ne primenjuju se onda je stanje ANARHIJE i sve je prepušteno volji "svevišnjeg" i od njega zavisi redistribucija društvenog bogatstva. Takvo društvo ima sumornu budućnost.
Pozdravljam te cenjeni kolega.

------------------------------------------------

PROBLEM JE ODBACIVANJE ILUZIJA

Jedan naš kolega, na jednom drugom portalu, je predložio da masovnim podnošenjem ZAHTEVA za određivanjem penzija vojnim penzionerima po aktuelnom Zakonu o RFPIO, privolimo nadležne da nam štancuju nova rešenja “PA DA MI ONDA BIRAMO ŠTA JE ZA NAS POVOLJNIJE”?!


Ne mogu da verujem da smo se toliko zaneli, kao da živimo u perfektno institucionalno uređenoj državi, sa podelom vlasti i nadležnosti a da smo potisnuli surovu stvarnost da preživljavamo u jednom sistemu gde faktički funkcioniše samo Izvršna vlast. Ostale dve grane vlasti konsultuju i osluškuju Izvršnu vlast i samo racionalizuju, operacionalizu i upakivaju u institucionalne oblande proizvoljnosti Izvršne vlasti.


Ovo me je duboko zaintrigiralo te sam kolegi na Fejsbuk grupi odgovorio odnosno komentarisao sam njegovu iluzornu zamisao. Sve je, cenjeni kolega, urađeno da se taj scenario ne dogodi, kakvo crno biranje.

Već sam kvantificirao koliko bi dobio zastavnik I kl., major i pukovnik. Ono je sve 100% tačno za zadate parametre o penzionom stažu, dok bi GLK i LK bili maksimalni jer su nam plate bile tri puta veće ( u nastavku oznaka 3x) nego državni prosek plata.


Neće se to dogoditi, cenjeni kolega, iako postoi perfektna Matična evidencija FSOVO za svakog od nas. Vlastodršci su takođe simulirali kolike bi nam bile penzije u toj varijanti pa su izbezumljeni koliko nas ustvari sleduje, ubacili jedan stav u Član 79. Zakona gde su za osiguranike iz Člana 43. Zakona, a tamo smo i mi, kao bože "iznimno" odredili da se GLK računaju od 01.01.1996. kada su vojska i država ubogaljeni, kada više nije bilo pravila "3x".


Sadašnja AVL će dobro osetiti čari ovog stava kada budu pošli u penziju. Može se desiti da penzija pukovnika bude ista kao penzija nekog šumara ili ložača u kotlarnici.


Vidiš kako su ovu tezu dobro cementirali izrekom: "ne uzima se period od 01. januara 1970.godine VEĆ period od 1.januara 1996.gdine". Time je cementirano stanje penzionerima koji su otišli u penziju pre 01.januara 1996.godine kao da nema podataka iz Matične evidencije.


Ako si pažljivo čitao ovaj Zakon, uočio si da u situaciji kada nema podataka uzima se GLK =1, tada je LK takođe 1 a broj LB jednak je godinama penzionog staža.


Primer:
Pukovnik bi sada imao penziju sa 42 godine radnog staža i uvečanjem od 20%.: 42 x 724,66 x 1,2 = 36.522,86 dinara. Eto vidiš na šta na kraju smeraju.
Dobar broj sadašnjih AVL radio je u doba važenja "3x". Pristali su da im sve to bude anulirano i da za nekoliko godina dobiju penziju kao da nisu bili komandiri i komandanti nego KV radnici u stolarskim, krojačkim, obućarskim radionicama ili konobari u seoskim mehanama.
Sve apsurd do apsurda. Ljudi oborili noseve, uplašeni za golu egzistenciju, pristaju na sve i na kraju "daj šta daš".


Jedno društvo je udarilo u dno bez povratka kada "robovi budu zadovoljni". Videli smo da radnici pristaju da na posao dolaze opremljeni pelenama za odrasle, ćute, sretni su kada im Korejanac udeli 20.000 dinara. Ko je takvu situaciju mogao zamisliti u državi u vreme kada smo mi radili? Ni najveći idiot to ne bi smislio. Ali eto,....

------------------------------------------------

gospodin Ivanović

Rajko, nisi me ubedio da neko ima platu 55.000 dinara a da mu penzija bude 104.000 dinara.

Miloš Miletić je sada sudski veštak, ne znam da li je u penziju, a 2010. godine, kada je napisao Komentar na IV izmenu i dopunu Zakona o PIO, bio je pukovnik, načelnik finasijske uprave VS i imao je titulu doktora.

Ne verujem da nisi video neko Rešenje o penzionisanju kojim zaračunavaju i 20% uvećanja penzije. To 20% nije sporno za sve profesionalne vojnike koji ostvaruju penziju od 01.01.2012. godine.

Za mene je sporno što pukovnik Predrag Stojković, 2008. godine je radio u FSOVO ( sada je penzioner i advokat i zgrće pare, jer zastupa nas na parničenju za 11,06% ), nije preveo vojnim penzionerima Rešenja o penzionisanju kako je to objasnio Miletić. Sa prevedenim rešenjima mi bi automatski dobili 11,06% a i sva ostala povećanja i ne bi bilo nikakvih sudskih sporova.

FSOVO nije imao zakonsko pravo da donosi bilo kakva dokumenta o povećanju vojnih penzija u periodu od 01.01.2008. godine do 31.12.2011. godine.
To je Ustavni sud rekao u svojoj prvoj Odluci.
FSOVO je doneo 29.06.2011. godine Odluku broj 476996-5, kojom povećava vrednost nepostojećeg boda za 2% i po njima bod iznosi 11,706 dinara. Isplata po toj Odluci je otpočela 01.12.2010. godine. Ako neko ne razume, da objasnim. FSOVO nam je sedam meseci isplaćivao uvećanu penziju za 2% ( ne može po bodu jer bod ne postoji ) pa je tek onda doneo ovu Odluku a nema pravo da donosi odluke itd.itd.

Mislim da neko ko ima Rešenje o penzionisanju doneto po vojnim propisima trebaju i moraju ista da prevedu na lične bodove kako je naveo državni službenik Miloš Miletić, a da se iznova utvrđuje visina penzije, po propisima koji su stupili na snagu od 01.01.2012. godine nije moguće.