Naime, od osam naših suseda, sada će njih šest biti u NATO - Mađarska, Rumunija, Bugarska, Albanija, Hrvatska i Crna Gora, a jedino BiH i Makedonija su van ovog saveza. Iz šireg regiona članice su i Grčka, Italija, Slovenija...

Generalni sekretar NATO, Jens Stoltenberg, rekao je juče da je ovo istorijski dan i za NATO i za Crnu Goru, ali i za stabilnost Zapadnog Balkana:

- To je jasan znak da NATO nastavlja da pomaže u izgradnji stabilnosti i bezbednosti na Zapadnom Balkanu. Proširenjem Alijanse članstvom Crne Gore potvrđuje se da su njena vrata otvorena, i to je novi korak u veoma uspešnoj politici proširenja NATO i Evropske unije.

Vojni analitičar Miroslav Lazanski kaže, za “Novosti”, da ulazak Crne Gore u NATO po Srbiju neće imati nikakve bezbednosne posledice i napominje da mi imamo korektne odnose sa NATO i da smo, čak, dosegli veći stepen saradnje sa ovim savezom nego Crna Gora. To što se često ističe da je Srbija u okruženju NATO zemalja, ovako komentariše:

- U modernoj vojnoj strategiji to nije od značaja. Pogledajmo - ni Austrija nije u NATO, a okružena je zemljama članicama, kao ni Švajcarska.

Sam čin učlanjenja Crne Gore Lazanski vidi kao stvar “folklora”, jer Crna Gora nije potrebna zapadnoj alijansi:

- To je više politički nego vojni čin. Jer, NATO u Crnoj Gori nema vojne baze, njene luke su premale da prime velike brodove NATO-a... Učlanjenje je bio politički plan Đukanovićeve vlade, kako bi on ostao na vlasti.

I general u penziji Radovan Radinović mišljenja je da se za Srbiju ne menja ništa u bezbednosnom smislu i da će učlanjenje Crne Gore biti jedna “neprijatna činjenica”:

- Njen prijem je bio očekivan i ne predstavlja nikakvu direktnu pretnju našoj zemlji. Ipak, treba imati dozu podozrenja pošto Crna Gora ovim menja svoj geopolitički stauts i prihvata se obaveze da ispunjava naloge NATO.

Što se tiče odnosa Moskve i NATO, u ovom novom rasporedu snaga, Radinović ne vidi moguće negativne posledice po Srbiju, jer su i deo Alijanse mnogo veće zemlje iz našeg okruženja od Crne Gore poput Mađarske, Rumunije, Hrvatske...

Crnogorski premijer Milo Đukanović rekao je juče da je Crna Gora za deset godina došla na korak od članstva u NATO i da je na poodmaklom putu ka EU. On je izjavio i da veruje da je ovo značajan događaj za susede Crne Gore, tvrdeći da će približavanje njegove zemlje Alijansi uticati na jačanje stabilnosti i bezbednosti u regionu i šire:

- Naši susedi dobiće još jednog prijatelja u Alijansi, a NATO još jednog promotera svojih vrednosti na zapuštenom Zapadnom Balkanu.

Stoltenberg je objasnio da će posle potpisivanja protokola Crna Gora učestvovati na svim sastancima NATO kao posmatrač, a kada članice budu ratifikovale protokol, Crna Gora će postati 29. članica. On je pohvalio dosadašnje aktivnosti Podgorice u misijama NATO, EU i UN, ali i rekao da ima jošposla:

- Očekujemo nastavak reformi. Ovo je početak novog bezbednosnog poglavlja u istoriji Crne Gore.

Možda je Crna Gora jedina zemlja koja se našla na pragu Alijanse, a da o tome nije pitala svoj narod, dok istraživanja pokazuju da građani u većini ne žele da budu deo tog saveza, očigledno pamteći NATO bombe koje su zasipale Crnu Goru i Srbiju. Pritom, u Crnoj Gori je stvorena klima da su svi oni koji nisu za NATO - neprijatelji države odnosno vlasti. Mirovni pokret “Ne u rat - Ne u NATO” osudio je potpisivanje protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u.

Rusija pomno prati dešavanja u podlovćenskoj državici i možda prvi put u svojoj istoriji umesto zrna žita koje su slali njihovi preci, Crnogorcima pošalju sankcije.

 

SRPSKA

ULAZAK BiH u NATO jedan je od najsloženijih zadataka pred tamošnjim vlastima. Najviši zvaničnici Republike Srpske tvrde da narod RS mora da se na referendumu izjasni o ovom pitanju, dok hrvatski i bošnjački političari, uz otvorenu podršku Hrvatske i Turske, zagovaraju što brže pristupanje zemlje Alijansi i već u junu ove godine očekuju poziv za članstvo. Zvaničnici RS tvrde da bi se u budućnosti mogli pojaviti ozbiljni bezbednosni izazovi ako bi, ulaskom BiH u Alijansu pre Srbije, granica vojnog saveza došla na Drinu. M. F.

 

RAZORUŽALI VOJSKu

PO preporukama NATO-a, crnogorska vlast je razoružala sopstvenu vojsku, koja bez pomoći Alijanse teško da bi mogla da se odbrani i od “skromnijeg agresora”. Od 2007. godine uništena je kompletna protivvazdušna odbrana i drugo naoružanje.

Dok je priča o članstvu Crne Gore u NATO bila još u povoju, u Nikšiću je počela rekonstrukcija aerodroma na Kapinom Polju. Spekulisalo se da bi Kapino Polje jednog dana moglo biti poligon za sletanje NATO helikoptera. Kao druga potencijalna lokacija za potrebe NATO alijanse pominje se brdo Vrsuta poviše Bara, na kome bi trebalo da se postavi radarski sistem.

 

ZAHAROVA: RUSIJA ĆE ŠTITITI SVOJE INTERESE

POKUŠAJI NATO da promeni vojni i politički pejzaž u Evropi utiču na interese Rusije i navešće je da proporcionalno odgovori, izjavila je juče portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova posle potpisivanja Protokola o pristupanju Crne Gore NATO.

Ona je, na brifingu za novinare, ocenila da taj protokol “samo potvrđuje nameru Brisela da maksimalno ubrza proces pristupanja i učini ga nepovratnim”. To je, kako je navela, bilo suprotno mišljenju naroda u Crnoj Gori, čime su zabiđeni demokratski principi i procedure kojima je “NATO navodno čvrsto posvećen”.

Иѕвор:

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:606089-Crna-Gora-dobila-status-posmatraca-u-NATO