Најновији чланци  

   

BROJ POSETILACA  

Danas943
Juče1097
Ove nedelje3445
Ovog meseca6349
UKUPNO835656

   

SARADNICI  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 39 guests and no members online

   

Почиње судски поступак против ПИО фонда по тужби војних пензионера због дискриминације
Пресуда која би могла да кошта државу 70 милиона евра

У Вишем суду у Београду за данас је најављено припремно рочиште по тужби 145 војних пензионера против ПИО

Војни пензионери  оштећени су 2008. године када им нису усклађене пензије за 11,06 одсто, колико су добили остали, цивилни пензионери.

Војним пензионерима ПИО није исплатио повећања иако је од 1. јануара 2008. војни пензијски фонд прикључен ПИО фонд

Према речима Јове Борића, адвоката оштећених, одлука у овом предмету ће одредити шта ће бити са свим осталим тужбама пензионера против државе за надокнаду штете.

Влада Србије је 2015. године донела закључак да ПИО исплати војним пензионерима мањак, али им је одобрено само 6,57 одсто, док нису признати судски трошкови и камате.

Процене су да је   од 57.000 оштећених пензионера око десетак хиљада одлучило да правду настави да тражи на судовима, док су остали пристали на вансудско поравнање са ПИО фондом.

Борић каже да је ПИО фонд „нажалост поступао према закључку Владе уместо према Закону о ПИО и Закону о војсци“. Он такође наводи да је у јуну прошле године предата и тужба Европском суду за људска права и нада се да ће до краја ове године бити одлучено да ли ће бити прихваћена.

Војни пензионери оштећени су јер је 2008. године свим другим пензионерима исплаћено ванредно усклађивање, као и редовно за 2007. годину. Војним пензионерима ПИО није исплатио повећања јер је 1. јануара 2008. војни пензијски фонд прикључен ПИО фонду.


Међутим, 2015. године, када је Влада донела закључак, војним пензионерима је редовно усклађивање у 2007. години од 4,21 одсто одузето од повећања од 11,06 одсто које су сви остали пензионери добили 2008. године.

Пензионер Драгослав Ивановић тврди да у његовом случају држава дугује седам до осам хиљада евра. Произилази да би, уколико Виши суд пресуди да је ПИО фонд дискриминисао војне пензионере и уколико би њих десетак хиљада добило пресуде, то државу могло да кошта 70 до 80 милиона евра.

Према подацима ПИО фонда, до прошле године пензионерима је исплаћено, што по основу судских пресуда, што вансудским поравнањима на основу закључка Владе, око 58,8 милиона евра. Пре поравњања укупан износ дуга војним пензионерима износио је око 200 милиона евра.

Изво: Данас