Најновији чланци  

   

BROJ POSETILACA  

Danas978
Juče1374
Ove nedelje3575
Ovog meseca13221
UKUPNO842528

   

SARADNICI  

   

REGISTRUJTE SE  

   

NA SAJTU  

We have 53 guests and no members online

   

Шојгу прави руски Холивуд

Да се не би заборавио допринос Руса у борби против исламских терориста у Сирији и у другим земљама, у Москви су одлучили да о томе снимају филмове који ће се приказивати у биоскопима и на ТВ екранима.

 

 

 

Сергеј Шојгу

 

Министарство одбране Русије планира да створи „армијски Холивуд“, за снимање филмова у којима се величају подвизи руских војника и официра.

 

План је да се формира филмски студио у Подмосковљу, у парку „Патриот“.


У Русији су свесни да су захваљујући богатој филмској продукцији Американци успели да убеде не само свој народ, већ и многе друге како су они ослободили цели свет од Хитлера, без обзира на то што је недавно председник Трамп признао историјску чињеницу да су Совјети имали више жртава у Другом светском рату него сви остали заједно.

 

 

Да се не би заборавио допринос Руса у борби против исламских терориста у Сирији и у другим земљама, у Москви су одлучили да о томе снимају филмове који ће се приказивати у биоскопима и на ТВ екранима.

 

– Стално добијамо предлоге да снимамо историјске филмове, сугерише нам се да снимамо филмове о Првом светском рату. Али, ми желимо да осим историјских филмова снимамо и уметничке, затим филмове о савременој руској армији и херојима који се боре против чудовишног монструма – међународног тероризма – изјавио је министар одбране Русије Сергеј Шојгу.

 

Начелник Главне политичке управе и заменик министра одбране Андреј Картаполов потврдио је да ће ускоро почети да се снима филм о подвизима руских војника и официра у рату против исламских терориста у Сирији. Којем ће режисеру поверити тај задатак, засада не говоре.

 

Разлог што армија отвара свој студио је што у филмској продукцији у Русији само мали број филмова обрађује војну проблематику. Генерали имају озбиљну примедбу: продуценти штеде на војним консултантима, па филмови о армији који су снимани у последње време имају доста пропуста.

 

– Гледао сам филмски серијал о „Морским ђаволима“ и очекивао драматичне сцене руских морских диверзаната. Али, сценарист и режисер су те морске диверзанте уместо у води видели по неким селима где се боре са сеоским криминалцима, а морали су да знају да то раде полицајци – каже генерал Андреј Картополов.

 

Критичарима идеје да руска војска створи „свој Холивуд“ експерти поручују да Министарство одбране САД и те како учествује у прављењу филмова о војној проблематици. Сценаристи своје радове носе на „читање“ у Пентагон. Ако експерти оцене да је пројекат добар, режисери добијају војну технику и остале „реквизите“ за снимање филма.

 

Руси имају сасвим другачији план, јер ће студио за снимање филмова бити војни и средства ће добијати из војног буџета. „Дежурни критичари“ сматрају да Министарство одбране не би требало да се бави и филмском продукцијом, већ да тај посао препусти професионалцима, поручујући да би такви филмови могли бити мање квалитетни. Скептицизам нема основа, јер војне филмове неће снимати официри већ професионални режисери, а у њима ће глумити познати руски глумци.

 

АКО се уђе у филмске архиве совјетског времена, може се констатовати да су снимљени бројни добри ратни филмови које памте старије генерације. Готово у свим совјетским републикама су постојали филмски студији. Осим што су такве филмове радо гледали грађани СССР-а, приказивани су са успехом и у иностранству. Испод таквих ремек-дела на филмској траци потписивали су се признати совјетски режисери, који су знали да одаберу квалитетне глумце.

 

Неке совјетске ратне филмове и данас воли ТВ публика. Филм „У рат иду само старци“ је међу најпопуларнијим, како се изјаснило 26 одсто Руса у анкети коју је, уочи Дана победе, Сверуског центра за проучавање јавног мњења. За своје омиљене филмове о рату Руси наводе и „А овде су зоре тихе“, „Они су се борили за отаџбину“, „Т-34“, „Официри“… Велики успех имао је и „Снег који гори“, па потресна филмска прича „Иваново детињство“ о дечаку који је у рату изгубио оба родитеља. Снимани су и серијали који су имали велику гледаност, па их и данас са задовољством публика прати на ТВ екранима, попут „17 тренутака пролећа“ у коме се приказује борба руских обавештајаца против Немаца.

 

Совјетски ратни филм „Ноћ над Београдом“ био је врло популаран и у Југославији. Режисер Леонид Луков је у том филму ангажовао Татјану Окуњевску (на слици), која је опчинила Тита. Као познатој глумици совјетске власти су јој дозволиле да 1946. оде на турнеју у шест социјалистичких земаља. Тако је стигла и у Београд. Она је касније причала како јој је Тито после премијере предлагао да остане и живи са њим. У то време она је имала 31 годину. Иако није прихватила Титову понуду, он јој је преко амбасадора СФРЈ у Москви често слао букете ружа.

 

Кад су 1948. покварени односи између СССР-а и Југославије, у децембру је Татјана Окуњевскаја завршила у логору. Није је заштитио ни моћни Лаврентије Берија који јој је био љубавник. Наводно, тако јој се осветио министар државне безбедности СССР-а Абакумов јер му је због насртљивости у хотелу „Москва“ развалила шамарчину. Била је осуђена за непријатељску пропаганду на десет година затвора – одлежала је пет.

 

Извор: Новости